Silva zyerli
Ev Yapm Likr
Likr eitlerim
Likr Yazlarm
Karaladklarm
Basn
Diyorlar ki
Yaptığım Likörler
Mahlep

Mahlep yemişi aşılanmamış, yabani vişnedir. Pastacılık sektöründe mahlebin iç çekirdeği baharat olarak  kullanılır. Özellikle de Paskalya çöreğinin bu vazgeçilmez baharatının meyve halini birçoğumuz bilmeyiz. Oysa ki çekirdeğin dışı yani meyvesi de inanılmaz derecede rayiha barındırdığından liköre çok elverişlidir.

Rahmetli annem, güneşte kurutulmuş mahlepten likör yapardı. Serde delilik, gönülde de yenilik arayışı olunca ‘imkansız’ kavramını böylelikle lügatımdan çıkarmış oluyorum. Mardin’in bir köyünde yetişen ve tüm dünyaya yayılan taze mahlep, ben çağırınca bizim evin yolunu kendiliğinden bulur. Sonrasında olağanüstü lezzette bir likör olur.  Azimle…

Bundan birkaç yıl önce iznini almadığım için adını yazamayacağım bir butik şarap üreticisi ve aynı zamanda yeme-içme gustosu ile yaptığım likörleri tatmak üzere buluştuğumuzda, sıradaki mahlep likörünü tattıktan sonra:  ‘İnanılmaz bir lezzet! Bu likör değil başka bir şey sanki.  Bunu bütün içkilerin üstünde başka kategorilerde değerlendirmek lazım.’ dediğini büyük bir gururla hatırlarım hâlâ.

Silva Özyerli © 2014. Tüm hakları saklıdır.
powered by sinaps iletisim